Inwestycje

Banki kredytują zakup akcji PGE

Od 13 do 27 października br. trwają zapisy na akcje Polskiej Grupy Energetycznej. Z tej okazji banki przygotowały dla swoich klientów kredyt na zakup akcji debiutującej na GPW spółki. Inwestor może wnioskować o kredyt w wysokości do 1000% środków własnych. Co w ciągu minionego tygodnia zmieniło się w bankowości dla klientów indywidualnych?

Bank Ochrony Środowiska oferuje kredyt na zakup akcji PGE SA od 16 do 23 października br. Inwestorzy mogą otrzymać do 1000% środków własnych (od 100 tys. zł do 10 mln zł). Wkładem własnym mogą być również papiery wartościowe zdeponowane na rachunku inwestycyjnym w Domu Maklerskim BOŚ S.A. Prowizja waha się- w zależności od kwoty kredytu- od 0,2% do 0,5% i może zostać skredytowana. Okres kredytowania ustalono na 6 miesięcy.

Do 23 października br. można wnioskować o kredyt na zakup akcji PGE SA w ING Banku Śląskim. Maksymalna kwota kredytu wynosi 4 mln zł (do 500% środków własnych). Minimalna prowizja za uruchomienie kredytu to 0,2%, a odsetki od wykorzystanego limitu kredytowego liczone są od dnia rozliczenia transakcji zakupu akcji spółki.

Tabela_36Zakup akcji PGE SA kredytuje również Deutsche Bank PBC. Minimalna kwota kredytu wynosi 100 tys. zł. Maksymalnie może ona stanowić 10-krotność środków własnych, za które uznaje się: gotówkę, należności oraz papiery wartościowe z aktualnej listy papierów akceptowanych przez bank jako zabezpieczenie kredytów na zakup akcji. Kredyt udzielany jest na okres do 3 miesięcy, a jego oprocentowanie ustalono na poziomie 6,20% w ujęciu rocznym. Prowizja waha się od 0,3% do 0,5%. Z oferty można skorzystać do 23 października br.

Klienci mBanku, korzystający z usługi eMakler, mogą nabywać akcje PGE SA w ramach oferty kredytu mEmisja. Kwota kredytu na zakup akcji PGE SA wynosi minimum 10.000 zł, maksymalnie na ten cel można natomiast uzyskać 3.780.000 zł. Oprocentowanie kredytu ustalono na poziomie 5,53% w skali roku. Odsetki naliczane będą od dnia 26 października br. Termin ostatecznej spłaty kredytu upływa 15 grudnia br. Maksymalny stosunek kwoty kredytu po podwyższeniu do środków własnych klienta wynosi 10:1. Prowizja za podwyższenie kwoty uzależniona jest od wysokości kredytu i wynosi od 0,25% do 0,35%.

Kredyt na podobnych warunkach proponuje klientom MultiBank. Wnioski o przyznanie kredytu MultiEmisja można składać za pośrednictwem internetowego serwisu transakcyjnego do 25 października br. O kredyt mogą ubiegać się posiadacze rachunków inwestujących za pośrednictwem Usługi Maklerskiej MultiBanku.

O kredyt na zakup akcji PGE SA można wnioskować również w Alior Banku, który kredytuje do 1000% środków własnych. Prowizja za uruchomienie kredytu wynosi od 0,2% do 0,6%, a oprocentowanie wyliczane jest na podstawie WIBOR1M + 4%.

Kredyt na zakup akcji na rynku pierwotnym spółki PGE SA znajduje się również w ofercie Banku BGŻ. Wysokość kredytu wynosi do 700% wartości środków zgromadzonych na rachunku inwestycyjnym klienta. Oprocentowanie kredytu zaczyna się od 11,5% w skali roku. Opłata przygotowawcza to 0,25% lub 0,30% wartości przyznanego kredytu. Wnioski można składać do 30 października br.

Justyna Niedzielska

ekspert ds. finansów osobistych portalu Inwestycje.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy