Wiadomości branżowe

Czytelnicy Inwestycje.pl wybrali giełdowe spółki 2010 roku

Które notowane na GPW lub NewConnect spółki najlepiej wypełniają obowiązki informacyjne? Która spółka ma na tyle dobre wyniki finansowe, by można jej wróżyć świetlaną przyszłość? Na te i wiele innych

Które notowane na GPW lub NewConnect spółki najlepiej wypełniają obowiązki informacyjne? Która spółka ma na tyle dobre wyniki finansowe, by można jej wróżyć świetlaną przyszłość? Na te i wiele innych pytań odpowiedzieli czytelnicy Inwestycje.pl, po raz pierwszy wybierając giełdowe spółki roku.

Inwestycje.pl, jeden z największych w Polsce niezależnych portali finansowo-gospodarczych, na początku maja zaprosił swoich czytelników do wzięcia udziału w plebiscycie na giełdowe spółki 2010 roku. Podczas pierwszego etapu plebiscytu poprosiliśmy internautów o wypełnienie krótkiego formularza i udzielenie odpowiedzi na sześć pytań.

Czytelnicy Inwestycje.pl zostali poproszeni o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

1. Która spółka zasługuje według Ciebie na tytuł giełdowej spółki roku 2010? Uzasadnij swój wybór w max. 5 zdaniach.
2. Która spółka według Ciebie najlepiej wypełnia obowiązki informacyjne (jest najbardziej transparentna)?
3. Która spółka pozwoliła najwięcej zarobić w 2010 roku?
4. Który debiut giełdowy zasługuje według Ciebie na miano debiutu 2010 roku?
5. Niezainwestowania w którą spółkę żałujesz najbardziej?
6. Która spółka ma według Ciebie najlepsze perspektywy rozwoju na 2011 rok?

Plebiscyt od samego początku cieszył się dużą popularnością wśród internautów. Pierwszy etap zakończył się nominowaniem niemal 200 spółek z obu parkietów, które następnie – podczas etapu drugiego – zostały poddane analizie przez Kapitułę Programu. Pod uwagę wzięto cztery wskaźniki finansowe: zysk netto spółki za 2010 rok, zysk 2009/2010, zwrot z kapitału własnego (ROE) oraz wskaźnik rentowności sprzedaży.

W każdej kategorii wybrano 10 spółek, dla których podane wskaźniki były najwyższe. Podczas oceniania zastosowano 10-punktową skalę, przy czym spółka z najlepszym wynikiem w danej kategorii (z najwyższym zyskiem netto, ROE, itp.) otrzymywała 10 punktów.

Następnie analizie poddano transparentność spółki i perspektywy rozwoju branży, w której funkcjonuje dana spółka. Każdą spółkę oceniano w skali od 1 do 10, przy czym spółki ocenione przez analityków jako najbardziej transparentne i przejrzyste otrzymywały po 10 punktów.

A to już wiesz?  Więcej obowiązków w dokumentowaniu cen transferowych. Im wyższe przychody lub koszty, tym więcej obowiązków

Dodatkowo punktowane były spółki najczęściej wskazywane przez czytelników Inwestycje.pl podczas etapu pierwszego. Najwięcej nominacji internautów na giełdową spółkę 2010 roku uzyskały (wymienione w kolejności alfabetycznej): GPW S.A., KGHM Polska Miedź S.A., Novainvest S.A., PZU S.A., Quercus TFI S.A. oraz TRO MEDIA S.A.

Spółki najczęściej nominowane przez czytelników Inwestycje.pl na Giełdową Spółkę 2010 roku

GPW S.A.   
„Relatywnie nieduża spółka, która przy debiucie skupiła ogromną rzeszę inwestorów; jeden z najlepszych sposobów giełdy na promocję samej siebie”.

KGHM POLSKA MIEDŹ S.A.   
„Pierwsza polska spółka o zasięgu globalnym. Nowy prezes-geolog oraz inwestycja w Kanadzie zwiększyła ofensywę firmy i zapowiada wzrost produkcji w kolejnych latach”.

NOVAINVEST S.A.   
„Spółka w spektakularny sposób poprawiła wyniki finansowe- z dużej straty w 2009 r., w 2010 wypracowała blisko 1 mln zł zysku netto. W tym roku będzie upubliczniać swoje spółki zależne, więc zapewne jej wynik finansowy jeszcze wzrośnie”.

PZU S.A.   
„Największy ubezpieczyciel w kraju. Duży potencjał”.

QUERCUS TFI S.A.   
„Przykład tego, jak można stworzyć własny biznes mimo ostrej konkurencji i pobić tę konkurencję, o czym świadczą wyniki i zadowolenie inwestorów. Aktualnie firma jest notowana na GPW, jako jedna z pierwszych tego typu na naszym rynku”.

TRO MEDIA S.A.   
„Wyjątkowo szybki wzrost – wyniki po 4 kwartałach zdecydowanie przewyższają prognozę; perspektywiczna branża i wyjątkowo ciekawy model biznesowy.”

Finalnie zespół analityków Inwestycje.pl przyznał 20 równorzędnych wyróżnień – 10 dla spółek notowanych na dużym parkiecie i 10 dla tych obecnych na rynku NewConnect. Zwycięzców plebiscytu przedstawiają – w kolejności alfabetycznej – poniższe tabele.

Giełdowe spółki roku 2010 – główny parkiet

BRE BANK SPÓŁKA AKCYJNA    (BRE)
CALATRAVA CAPITAL SPÓŁKA AKCYJNA    (CTC)
FAST FINANCE SPÓŁKA AKCYJNA   (FFI)
GIEŁDA PAPIERÓW WARTOŚCIOWYCH W WARSZAWIE SPÓŁKA AKCYJNA  (GPW)
GLOBE TRADE CENTRE SPÓŁKA AKCYJNA    (GTC)
KGHM POLSKA MIEDŹ SPÓŁKA AKCYJNA    (KGH)
MCI MANAGEMENT SPÓŁKA AKCYJNA    (MCI)
PGE POLSKA GRUPA ENERGETYCZNA SPÓŁKA AKCYJNA    (PGE)
POWSZECHNA KASA OSZCZĘDNOŚCI BANK POLSKI SPÓŁKA AKCYJNA    (PKO)
POWSZECHNY ZAKŁAD UBEZPIECZEŃ SPÓŁKA AKCYJNA    (PZU)

A to już wiesz?  W czyich rękach mogą być taśmy prawdy? WPROST z premierowym fragmentem książki Latkowskiego i Majewskiego oraz z ?Listą 100 najbogatszych Polek?

Giełdowe spółki roku 2010 – NewConnect

BALTICON SPÓŁKA AKCYJNA        (BLT)
DENT-A-MEDICAL SPÓŁKA AKCYJNA    (DAM)
EGB INVESTMENTS SPÓŁKA AKCYJNA    (EGB)
FON ECOLOGY SPÓŁKA AKCYJNA    (FNE)
MEW SPÓŁKA AKCYJNA    (MSA)
NOVAINVEST SPÓŁKA AKCYJNA    (NOV)
PROMET SPÓŁKA AKCYJNA    (PMT)
QUERCUS TOWARZYSTWO FUNDUSZY INWESTYCYJNYCH SPÓŁKA AKCYJNA*    (QRS)
SMT SOFTWARE SPÓŁKA AKCYJNA    (SMT)
TRO MEDIA SPÓŁKA AKCYJNA    (TRO)

* obecnie na GPW, w 2010 notowana na NewConnect

Zwycięzcy plebiscytu otrzymają od Inwestycje.pl certyfikaty giełdowych spółek 2010 roku, potwierdzające popularność spółki wśród inwestorów.

Serdecznie gratulujemy wszystkim zwycięskim spółkom. Internauci, we współpracy z analitykami Inwestycje.pl, wyłonili 20 firm, które śmiało będziemy mogli polecać wszystkim obecnym i przyszłym inwestorom. Uważamy, że wyróżnienia są dla spółek szczególnie cenne, ponieważ zostały przyznane po części przez naszych czytelników, którzy w większości aktywnie i z powodzeniem inwestują na giełdzie – mówi Grzegorz Czapla, Prezes Zarządu Inwestycje.pl S.A.

Warto zaznaczyć, że Inwestycje.pl S.A., jako pomysłodawca i organizator akcji, nie brały udziału w plebiscycie. Dziękujemy jednak wszystkim internautom, którzy w pierwszym etapie konkursu zechcieli nominować naszą firmę na giełdową spółkę roku – dodaje Grzegorz Czapla.

Patronat honorowy nad plebiscytem objął Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych. Partnerem akcji było natomiast Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Patronat medialny nad wydarzeniem objął Manager oraz portale: Waluty.com, ForumGieldowe.pl, Investing.pl, Fundusze24.pl i Kantory.pl. Konkurs sponsorowała Prometeia Capital sp. z o.o.

Inwestycje.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy