Inwestycje

GPW – uśpienie opłaciło się

Wtorkowa sesja okazała się nagrodą za wcześniejsze utrzymanie w ryzach zdobytych poziomów punktowych. Największa dwudziestka przeprowadziła atak w pięknym stylu, zdobywając około +4 procent, tym samym podnosząc znacząco wartość szerokiego indeksu. Liczba otwartych pozycji gwałtownie rośnie potwierdzając trwałość trendu wzrostowego. Popyt wreszcie się uaktywnił, co sugeruje rychły powrót do trendu wzrostowego.

1189552_girl_in_black_clothes_-_balancingDzisiejsze zamknięcie parkietów azjatyckich wypadło ponownie niejednoznacznie. Tym razem to Hang Seng zyskał +1,1 procent, z kolei Shanghai B-Shares stracił -1,7 procent. To niezdecydowanie nie pomogło europejskim rynkom w wybraniu kierunku na dzisiejszą sesję już na starcie. Jednak rozstrzygnięcie przyszło już w pierwszych godzinach sesji, kiedy to Europa ruszyła w kierunku północnym. Kontrakty terminowe na główne amerykańskie indeksy wspierały długą pozycję na starym kontynencie, zyskują prawie +1 procent.

Aktywność krajowych inwestorów jest na bardzo wysokim poziomie, o czym świadczą obroty. Widać wyraźną chęć nadrobienia zaległości z kilku ostatnich sesji, na których niewiele się działo, a główny ruch zwyżkujący czy zniżkujący odbywał się tylko w pierwszej lub ostatniej godzinie handlu. Po pierwszej połowie sesji na szerokim rynku odnotowaliśmy 1,3 miliarda złotych obrotu, z czego około 70 procent przypadło na największą dwudziestkę.

Spółki średniej kapitalizacji radziły sobie nieco gorzej niż blue chipy, ale wzrosty też były obiecujące. Nieco słabiej zachowywały się spółki reprezentujące sWIG80. W tym przypadku wartość indeksu nieznacznie odbiegała od pułapu wczorajszego zamknięcia. Trend wzrostowy na szerokim rynku jest kontynuowany, dlatego szkoda przegapić kolejną falę wzrostową i ponownie zastanawiać się nad celami inwestycyjnymi kolejne piętro wyżej.

Marcin Markowski

makler z upr. doradztwa inwestycyjnego

Inwestycje.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy