Inwestycje

Inwestycje.pl: GPW – spokojnie w oczekiwaniu na dane

Dzisiejsze otwarcie było zdecydowanie spokojniejsze niż ostatnie dwa nowego roku. Obserwując rozwój sytuacji wygląda na to, że obóz byków zbiera siły przed zdobyciem wyższych poziomów punktowych na głównych indeksach cenowych. Główne indeksy GPW oscylują w okolicy zera przy skromnych obrotach. Rynek akcji odpoczywa po dwudniowym wyskoku, który doprowadził WIG20 na nowy szczyt.

Dzisiejsze zamknięcie parkietów azjatyckich wypadło po myśli długiej pozycji. Japoński Nikkei 225 zyskał +0,5 procent, z kolei Hang Seng pochwalił się wzrostem +0,6 procent. Z kolei kontrakty terminowe na główne amerykańskie indeksy wskazywały na symboliczne minusy, zatem kupujący na starym kontynencie nie mogli liczyć na wsparcie Wall Street. Giełdy europejskie nie wskazywały zdecydowanego kierunku zmian, zatem pierwszeństwo miał krótkoterminowy trend boczny.

W trakcie dzisiejszej sesji poznaliśmy indeks PMI dla usług Eurolandu za miesiąc grudzień. Ankietowani analitycy oczekiwali 53,7 punktów, tymczasem komunikat przyniósł 53,6 punktów, zatem ostateczny wynik nie odbiegał znacząco od konsensusu rynkowego. Godzinę później poznaliśmy także odczyt nowych zamówień przemysłu Eurolandu za miesiąc październik. Tym razem było małe rozczarowanie, gdyż rynek oczekiwał zmiany -1,1 procent licząc miesiąc do miesiąca, a komunikat przyniósł -2,2 procent. Jednak rynek nie zareagował na tą informację, najwyraźniej uznając, że jest już w cenie.

Równolegle poznaliśmy odczyt inflacji PPI Eurolandu za miesiąc listopad. Wstępne szacunki wskazywały -4,6 procent licząc rok do roku, tymczasem okazało się, że mamy -4,4 procent. Jednak również i ten komunikat nie wpłynął na inwestorów, którzy z dystansem podchodzą do pojedynczych odczytów makroekonomicznych, starając się uchwycić średnioterminowy trend.

Marcin Markowski

makler z upr. doradztwa inwestycyjnego

Inwestycje.pl

Similar Posts