Inwestycje

Jesienne oszczędności: regulacje finansowe i wydajność energetyczna

Kontrola europejskich rynków finansowych znajdzie się tej jesieni na szczycie porządku obrad Parlamentu. Posłowie w nadchodzących miesiącach zajmą się również propozycjami zmierzającymi do poprawy efektywności energetycznej nowych budynków. W planach znalazł się również system etykietowania opon samochodowych, który pozwoli kierowcom sprawdzić ich wydajność energetyczną.

Członkowie Komisji Gospodarczej i Monetarnej będą pracować nad pakietem zapewniającym lepszą kontrolę europejskich rynków finansowych. Obejmie on fundusze hedgingowe i inne produkty inwestycyjne, w których funkcjonowaniu można dopatrywać się jednej z przyczyn obecnego kryzysu gospodarczego.
1219433_sardegna_3
Energooszczędne budynki i znakowanie opon

Obecnie w Unii Europejskiej mamy około 160 milionów budynków, które odpowiadają za czterdzieści procent całkowitego zużycia energii w UE. Od 2018 r. wszystkie nowo wybudowane budynki miałyby produkować własną energię. To jedna z propozycji Komisji Przemysłu Badań i Energii, nad jaką Parlament Europejski będzie głosował jesienią tego roku.

Komisja Przemysłu omówi w październiku system znakowania opon samochodowych. Odpowiednie opony pozwalają zmniejszyć zużycie paliwa nawet o jedną czwartą, tym samym w znacznym stopniu przyczyniają się do redukcji emisji CO2. Posłowie chcą wprowadzić nowy system oznakowania, który pozwoli informować kierowców o wydajności energetycznej opon.

W listopadzie pod obrady Komisji Przemysłu powróci pakiet telekomunikacyjny. Zawarte w nim rozwiązania gwarantują między innymi bardziej przejrzyste umowy dla konsumentów, zapewniają ochronę prywatności oraz promują inwestycje w nową infrastrukturę telekomunikacyjną. Głosowanie w sprawie tego pakietu legislacyjnego zaplanowano na grudniową sesję plenarną w Strasburgu.

Tkaniny i opóźnień w płatnościach

Komisja Rynku Wewnętrznego w najbliższych miesiącach zajmie się rynkiem tekstyliów. Posłowie będą zastanawiać się, jakie informacje powinni otrzymywać konsumenci kupujący odzież.

Ta sama komisja będzie również debatować nad nowymi przepisami, które mają na celu wyeliminowanie opóźnień w płatnościach, zarówno w sektorze publicznym jak i prywatnym.

Godziny pracy kierowców ciężarówek

Członkowie Komisji Zatrudnienia i Spraw Socjalnych zajmą się w tym tygodniu uregulowaniem czasu pracy kierowców ciężarówek. Parlament Europejski będzie głosował nad nowymi przepisami w październiku.

Posłowie omówią również ułatwienia w finansowaniu małych przedsiębiorstw – dostęp do mikrofinansowania.

Komisja Ochrony Środowiska intensyfikuje przygotowania do grudniowej konferencji klimatycznej w Kopenhadze w której będzie uczestniczyła delegacja Parlamentu Europejskiego.

Dot. : 20090921STO60933

http://www.europarl.europa.eu/news/public/story_page/008-60938-292-10-43-901-20090921STO60933-2009-19-10-2009/default_pl.htm

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy