Finanse

konto-inwestycyjne.pl

Projekt Europejskiego Centrum Solidarności, stabilizator pola operacji serca, PGE Arena… to tylko niektóre osiągnięcia wydziałów, które prezentowane będą na wystawie z okazji jubileuszu 65-lecia Politechniki Gdańskiej i 106 lat politechniki w Gdańsku. Na wernisaż zapraszamy w najbliższy poniedziałek, 24 maja, o godz. 9.30 do holu przed Aulą w Gmachu Głównym PG.

Każdy z wydziałów reprezentuje jedno, wybrane przez siebie dokonanie. Ich dobór jest bardzo zróżnicowany, począwszy od urządzeń, a na ofercie kształcenia skończywszy.

? Centralnym punktem wystawy będzie System Inteligentnego Monitoringu przygotowany przez Wydział Elektroniki i Telekomunikacji. Każdy z widzów będzie mógł na miejscu doświadczyć działania systemu monitorowania bezpieczeństwa aglomeracji miejskich ? zapowiada autor wystawy dr hab. art. mal. Jan Buczkowski, prodziekan ds. twórczości Wydziału Architektury.

W bezpośrednim sąsiedztwie systemu monitoringu znajdzie się makieta stadionu piłkarskiego PGE Arena Gdańsk. Dumą napawa nas bowiem fakt, że specjaliści z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska mają swój istotny wkład w prace projektowe nad stadionem. Opracowali i nadzorują konstrukcję żelbetową oraz stalową tego gigantycznego obiektu.

Wydział Mechaniczny zaprezentuje Stabilizator pola operacji serca, niewielkich rozmiarów urządzenie o naprawdę wielkich możliwościach. Będzie można je zobaczyć w szklanej gablotce, a także w ?akcji?, czyli w czasie operacji na otwartym sercu. Urządzeniu towarzyszyć będzie bowiem projekcja filmowa.

Tajemniczo brzmiący ?Głuptak? został zaprojektowany na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa do działań związanych z identyfikacją i niszczeniem min morskich. Jego możliwości będzie można obserwować na ekranie monitora.

Ciekawie zapowiada się prezentacja Wydziału Zarządzania i Ekonomii, który może poszczycić się najbogatszą ofertą studiów podyplomowych, MBA i kursów w Polsce Północnej. Osiągnięcie to zostanie przedstawione za pomocą kolorowych piramidek, które można dowolnie przestawiać i oglądać ze wszystkich stron. Ich podstawa kryje niespodziankę w formie nietuzinkowej fotografii.

Natomiast Wydział Architektury pokaże zwycięski projekt prestiżowego konkursu na budynek Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku, nad którym pracowali architekci Politechniki Gdańskiej pod kierunkiem dr. inż. arch. Wojciecha Targowskiego.

Na wystawie będzie można zobaczyć również urządzenia z Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej przetwarzające energię chemiczną paliw w energię elektryczną, wyłącznik szybki typu H-CLID opracowany i skonstruowany przez inżynierów z Wydziału Elektrotechniki i Automatyki, a także aparaturę do nowoczesnej wysokosprawnej Chromatografii Cieczowej zaprojektowaną na Wydziale Chemicznym.

? Wystawa pt. ?Osiągnięcia wydziałów Politechniki Gdańskiej? z założenia nie jest ekspozycją historyczną. Jest prezentacją dorobku poszczególnych wydziałów z dziesięciu lat nowego stulecia ? tłumaczy prodziekan Buczkowski.

Atrakcyjna będzie również sama forma wystawy. Ekspozycja została bowiem zaprojektowana tak, by była interesująca wizualnie, różnorodna i czytelna dla szerokiego kręgu odbiorców. Znajdą się na niej zdjęcia, projekty, urządzenia, makiety i projekcje na ekranach monitorów. By osiągnąć zamierzony efekt, specjalnie na potrzeby wystawy powstały ścianki oraz podesty ekspozycyjne. Dzięki modułowemu systemowi będą mogły być ustawiane w dowolne konfiguracje i wykorzystywane w przyszłości do innych pokazów.

? Dla podkreślenia industrialnego charakteru ekspozycji i wzmocnienia wizualnego efektu, niektóre elementy np. fragmenty ścianek i osłony przewodów elektrycznych zostały pomalowane w kolorach nawiązujących do konstruktywizmu Pieta Mondriana, czyli w żółci, czerwieni i błękicie ? dodaje dr hab. art. mal. Jan Buczkowski.

W czwartek rozpoczną się prace związane z montażem wystawy. Wernisaż odbędzie się już w poniedziałek, 24 maja o godz. 9.30, w dzień w którym Politechnika Gdańska rozpocznie główne uroczystości jubileuszowe.

Wystawa będzie czynna do 4 czerwca od poniedziałku do piątku, w godz. 9.00?15.00, w holu przed Aulą w Gmachu Głównym PG. Wstęp wolny!

http://media.pg.gda.pl/pr/162046/najwieksze-osiagniecia-ostatnich-10-lat

Similar Posts