Inwestycje

Nowatorska koncepcja inwestowania w nieruchomości

Stabilny zysk i bezpieczeństwo ? Twoja osobista inwestycja na rynku nieruchomości biurowych Rusza budowa Concept Tower, budynku biurowego klasy A+, którego deweloperem jest firma Concept

Stabilny zysk i bezpieczeństwo ? Twoja osobista inwestycja na rynku nieruchomości biurowych

Rusza budowa Concept Tower, budynku biurowego klasy A+, którego deweloperem jest firma Concept Development. Biurowiec powstanie przy ulicy Grzybowskiej 87 w Warszawie. Wraz z tym projektem w Polsce pojawi się nowa, korzystna możliwość inwestycyjna: zakup indywidualny najwyższej klasy powierzchni biurowej w budynku mieszczącym się w centrum stolicy.

Firma Concept Development wprowadza na polski rynek innowacyjny system komercjalizacji powierzchni biurowej, która mieścić się będzie w nowobudowanym piętnastopiętrowym budynku klasy A+ o nazwie Concept Tower. Deweloper zamierza ją sprzedać wybranym podmiotom, na warunkach które umożliwiają rozpatrywanie tej transakcji w kategorii bardzo korzystnej inwestycji długoterminowej. Najmniejsza powierzchnia, w posiadanie której może wejść inwestor to już ok. 90 mkw.

Naszą ofertę kierujemy głównie do małych i średnich przedsiębiorstw, które na własny użytek poszukują nowoczesnej i prestiżowej powierzchni biurowej zlokalizowanej w centrum Warszawy ? powiedział Rafał Maresch, prezes zarządu firmy Concept Development BSD 2 Sp z o.o. Jest to niezwykle korzystna propozycja na przykład dla kancelarii prawnych i notarialnych, firm z szeroko rozumianego doradztwa finansowego i ubezpieczeniowego, czy też sektora medycznego na przykład klinik lekarskich ? dodał.
CT_1
Mechanizm działania jest bardzo prosty: inwestor kupuje powierzchnię biurową w Concept Tower poprzez spółkę (?Spółka Celowa?) zarejestrowaną przez inwestora samodzielnie lub ze swoimi wspólnikami. Dzięki zaangażowaniu instytucji finansowych, które zaoferowały sfinansowanie zakupu biur w Concet Tower, transakacja może odbyć się przy stosunkowo niskim zaangażowaniu środków własnych – ok. 20% wartości nieruchomości, zaś pozostałe środki mogą pochodzić z kredytu. Następnie dotychczasowa spółka będąca własnością lub współwłasnością inwestora wynajmuje tę powierzchnię od Spółki Celowej w cenie dla przykładu 25 EUR za mkw. miesięcznie. Obecne stawki za wynajem w omawianej lokalizacji są nieco niższe, jednak szacuje się, że osiągną one zakładany poziom w momencie, w którym budynek zostanie oddany do użytku (tj. w 2011 roku).

A to już wiesz?  Inwestorzy zagraniczni wciąż aktywni na krajowym rynku kapitałowym. Ich udział w obrocie polskimi akcjami wynosi ponad 50 proc.

PRZYKŁAD*

Przy założeniu, że Spółka Celowa wynajmie 1 mkw. powierzchni biurowej budynku Concept Tower przy czynszu 25 EUR, spłaci ona zaciągnięty kredyt w ciągu 18 lat. Przykładowo, jeśli Spółka Celowa kupi biuro warte 1 mln EUR i wpłaci z własnych środków 20% wartości nieruchomości (czyli 200 tyś. EUR), to za 18 lat stanie się właścicielem biura wartego co najmniej 1 mln EUR. Pozostałe 800 tyś. EUR zostaje spłacone ze środków płaconych Spółce Celowej jako czynsz. Pieniądze, które w innym przypadku zostałyby przeznaczone na spłatę czynszu, zostają wykorzystane na spłatę kredytu.

Jednak, inwestycja ta jest zyskowna nie tylko w przypadku inwestora, który kupuje nieruchomość na własny użytek. Jest to również bardzo atrakcyjna propozycja z dochodowego punktu widzenia. Omawiana inwestycja daje zysk co najmniej 800 tyś. EUR od zainwestowanej kwoty 200 tyś. EUR, co oznacza zwrot na kapitale ponad 400%. Jeśli podzielimy to przez 18 lat, czyli przez okres inwestycji, to otrzymamy 22,22% w skali roku (9,35% procent składany przy kapitalizacji rocznej).

Wysoki popyt na najwyższej klasy powierzchnie biurowe (do tej pory praktycznie niedostępne na polskim rynku) w strategicznych lokalizacjach powoduje, że w razie potrzeby bardzo łatwo jest sprzedać posiadaną nieruchomość i uwolnić zamrożoną gotówkę.

Zaprezentowany scenariusz jest znacznie bardziej atrakcyjny niż inne dostępne na rynku sposoby inwestowania, które oferują podobny poziom bezpieczeństwa dla inwestora. Alternatywą dla prezentowanej przez nas inwestycji byłby zakup jednostek zamkniętego funduszu inwestycyjnego, który inwestuje wyłącznie na rynku nieruchomości, zakupując całe biurowce, magazyny lub galerie handlowe. Tego typu fundusz osiąga dochód około 6-7% w skali roku. Jednak po odjęciu opłaty za zarządzanie, roczny dochód dla inwestora to około 5%. Inwestując kwotę 200 tyś. EUR w jednostki takiego podmiotu po 18 latach będziemy mieć 481 323 EUR. Inwestycjąc tę samą sumę 200 tyś EUR w zakup lokalu biurowego w prestiżowym biurowcu Concept Tower po 18 latach ta inwestycja będzie warta co najmniej 1 mln EUR, a biorąc jeszcze pod uwagę fakt, że ceny biurowców idą w górę średnio ponad inflację o 1,5% rocznie, można oczekiwać wartości inwestycji nawet na poziomie 1,3 mln EUR.

A to już wiesz?  Prof. S. Gomułka: Rok 2017 upłynie pod znakiem spowolnienia wzrostu gospodarczego, ale i wyższych płac. Podniesienie stóp procentowych możliwe dopiero w 2018 roku

***

Concept Tower to piętnastopiętrowy biurowiec, którego charakterystyczną cechą będzie bardzo wysoka jakość i niezwykle korzystna lokalizacja ? budynek znajdzie się w miejscu doskonale skomunikowanym z resztą stolicy. Rozpoczęcie prac nad budową obiektu planowane jest na IV kwartał 2009 roku. Realizacja projektu potrwa ok. 18 miesięcy.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy