Inwestycje

Olimpijskie zmagania i sportowe emocje uchwycone na srebrnych monetach

Już za miesiąc miliony fanów zasiądą na trybunach i przed telewizorami, aby śledzić zmagania sportowców w ich walce o olimpijskie złoto. Pamiątką tych zmagań z pewnością będzie oficjalna kolekcja srebrnych monet z hologramem ?XXI Zimowe Igrzyska Olimpijskie – Vancouver 2010?. Kolekcja jest już dostępna w ofercie Skarbnicy Narodowej, która jest jej wyłącznym autoryzowanym dystrybutorem na Polskę.

W dniach od 12 do 28 lutego 2010 r. Vancouver, położone na terenie Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie, stanie się centrum sportowych zmagań, w których najlepsi zdobędą medale olimpijskie. Igrzyska olimpijskie to najbardziej fascynujące z międzynarodowych wydarzeń, niezapomniane przeżycie dla sportowców, widowni i telewidzów. Mogą być również niezapomnianym przeżyciem dla kolekcjonerów.

Dla upamiętnienia XXI Zimowych Igrzysk Olimpijskich ? Vancouver 2010, Kanadyjska Mennica Królewska wyemitowała kolekcję srebrnych monet. Po raz pierwszy w historii na monetach upamiętniających zimowe igrzyska olimpijskie pojawia się hologram. Przedstawia on oficjalne logo nadchodzących igrzysk i płatki śniegu.

Rewersy monet ukazują wybrane dyscypliny sportów zimowych, m.in. skoki narciarskie, narciarstwo alpejskie, biathlon. Wszystkie monety z kolekcji mają wspólny awers. Jest to portret Elżbiety II. Monety z kolekcji zostały wybite stemplem lustrzanym w wysokiej próby srebrze (925/1000). Wyemitowane zostały w nakładzie 45 000 egzemplarzy na cały świat. Limit kolekcji w Polsce wynosi 5 000.
van_2010_downhill
Początkiem kolekcji srebrnych monet ?XXI Zimowe Igrzyska Olimpijskie ? Vancouver 2010? jest moneta z hologramem ?Łyżwiarstwo figurowe?, przedstawiająca łyżwiarkę figurową, wykonującą piruet. Moneta ta jest dostępna w ofercie Skarbnicy Narodowej, w cenie 249,50 zł.
van_2010_skating
Kanada jako jeden z pierwszych krajów organizatorów wybiła monety dla upamiętnienia igrzysk olimpijskich. Była to seria przygotowana na odbywające się w 1976 roku w Montrealu igrzyska. Kanadyjska Mennica Królewska, która jest oficjalną mennicą XXI Zimowych Igrzysk Olimpijskich ? Vancouver 2010, słynie ze znakomitej jakości bicia monet. Motyw każdej z nich wyróżnia się bogactwem szczegółów. Nie dziwi zatem fakt, że z okazji igrzysk w Vancouver przygotowana została nowatorka kolekcja z hologramem, którą mamy okazję oferować naszym Klientom – wyjaśnia Adam Zieliński, dyrektor zarządzający Skarbnicy Narodowej.

Specyfikacja techniczna monet z kolekcji ?XXI Zimowe Igrzyska Olimpijskie
? Vancouver 2010?

* Nominał: 25 $
* Nakład: 45 000
* Próba srebra: 925/1000
* Średnica: 40 mm
* Masa: 27,78 g
* Jakość: Stempel lustrzany

Przykład wzrostu wartości monet upamiętniających igrzyska olimpijskie*

Srebrna moneta upamiętniająca Olimpiadę w Helsinkach w 1950 r.

* Cena emisyjna: 23,5 $
* Cena w 2007 r.: 425 $

* Colin R. Bruce II, Thomas Michael, 2007 Standard Catalog of Word Coins 1901-2000, 34th Official Edition

***

Skarbnica Narodowa Sp. z o.o. należy do europejskiej grupy Samlerhuset Group BV. Samlerhuset Group jest wiodącym europejskim dystrybutorem monet i medali okolicznościowych, z siedzibą główną w Amsterdamie i filiami w: Danii, Estonii, Finlandii, Czechach, Holandii, Norwegii, Polsce, Szwecji, Chinach oraz Wielkiej Brytanii. Samlerhuset Group jest oficjalnym dystrybutorem około 45 mennic z całego świata. Samlerhuset Group została mianowana oficjalnym dystrybutorem na Europę monet wyemitowanych z okazji Igrzysk Olimpijskich w Vancouver (2010) i Londynie (2012).

Similar Posts