Inwestycje Wiadomości branżowe

Polacy chcą mieszkać w domach

Masz dość miejskiego ścisku? Nie jesteś sam! Według badania przeprowadzanego przez Homo Homini dla Wealth Solutions. Polacy najchętniej wyprowadziliby się z miast. Wyobraźmy sobie Warszawę, Kraków, Wrocław, czy Gdańsk z

Masz dość miejskiego ścisku? Nie jesteś sam! Według badania przeprowadzanego przez Homo Homini dla Wealth Solutions. Polacy najchętniej wyprowadziliby się z miast.

Wyobraźmy sobie Warszawę, Kraków, Wrocław, czy Gdańsk z których uciekła ponad połowa mieszkańców. Nieprawdopodobne? A jednak możliwe! Badanie przeprowadzane przez Instytut Badania Opinii Publicznej Homo Homini na mieszkańcach największych ośrodków miejskich i ich przedmieść wykazało, że Polacy najchętniej uciekliby z miast . Aż 52 proc. osób mieszkających w kamienicach i blokach chętnie porzuciłoby wielkomiejski ścisk i przeprowadziło się do domku jednorodzinnego lub szeregowego. Natomiast mieszkańcy domów nawet nie myślą o wyemigrowaniu do miasta.

Lokatorom mieszkań w największych aglomeracjach w największym stopniu doskwiera brak przestrzeni. 45 proc. z nich twierdzi, że metraż , którym dysponują nie zaspokaja ich życiowych potrzeb. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku mieszkańców domów. W odpowiedzi na pytanie o to czy wystarcza im powierzchnia ich nieruchomości 69 procent odpowiedziało „zdecydowanie tak” a 31 procent „raczej tak”.

Osoby posiadające dom są szczególnie zadowolone z bliskości terenów zielonych oraz prestiżu ich miejsca zamieszkania. 69 proc. z nich wskazało przyrodę jako największy atut swojej okolicy. Co ciekawe obie badane grupy, czyli mieszkający w domach i mieszkaniach, prawie jednakowo dobrze oceniają dojazd z obecnego miejsca zamieszkania do pracy, czy ofertę placówek handlowych.

Rozwój komunikacji na terenach podmiejskich doprowadził do wyrównania czasu jaki spędzamy w drodze do pracy. Na przykład podróż do śródmieścia z wielu miejscowości położnych pod Warszawą, jest porównywalna pod względem czasu z większością jej dzielnic. Pociągiem z Grodziska Mazowieckiego dojedziemy do centrum stołecznej metropolii w 35 minut, czyli nie wiele dłużej niż metrem z Kabat i o wiele szybciej niż autobusem z Białołęki. – mówi Hubert Telecki z Wealth Solutions – Inwestycje Ziemskie, firmy realizującej inwestycje w grunty na terenach podmiejskich.

A to już wiesz?  Spekulacyjny charakter zwyżki na rynku złota

Jak widać Polacy cenią sobie przyrodę, spokój oraz przestrzeń. Nic więc dziwnego, że coraz chętniej spoglądamy na tereny podmiejskie, jako nasze ewentualne miejsce zamieszania. – Jeszcze przez długi czas będziemy mogli obserwować wzmożony popyt na grunty budowlane w okolicach dużych ośrodków miejskich. Wraz z bogaceniem się społeczeństwa, coraz więcej osób będzie wybierało budowę domu niż zakup mieszkania. – dodaje Hubert Telecki.

Badaniem preferencji mieszkaniowych Polaków, wykonanym przez Homo Homini dla Wealth Solutions, objęta została populacja dużych miast (Warszawy, Krakowa, Łodzi, Wrocławia, Poznania, oraz Gdańska), w wieku produkcyjnym i zdolna do podejmowania decyzji o charakterze handlowym. Przeprowadzono je na reprezentatywnej grupie tysiąca respondentów, za pomocą wywiadów telefonicznego wspomaganego komputerowo (technika CATI). Badanie wykonano w drugiej połowie października 2011 r.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy