Wiadomości branżowe

Ponad 70% użytkowników Bankier.pl wybiera OFE

Z badania Bankier.pl wynika, że ponad 70% naszych użytkowników złożyło lub w ostatnich dniach złoży deklarację o pozostawieniu części składki w Otwartych Funduszach Emerytalnych. Blisko połowa wierzy w to, że decyzja ta spowoduje zwiększenie ich emerytury w przyszłości.

Z ankiety Bankier.pl wynika, że ponad 92% naszych użytkowników wiedziało jak złożyć deklarację o pozostaniu w Otwartych Funduszach Emerytalnych. 73% pytanych twierdzi, że złożyło lub zamierza złożyć deklarację o pozostaniu w OFE (54% złożyło; 19% zamierza to zrobić). Tylko 27% postanowiło całość składki emerytalnej pozostawić w ZUS-ie.

Od początku kwietnia informowaliśmy czytelników o tym jakimi kanałami składać deklaracje. Ponadto odpowiadaliśmy na pytania użytkowników związanych z reformą emerytalną oraz doradzaliśmy im, która decyzja jest dla nich najkorzystniejsza?

53% nie wierzy, że otrzyma emeryturę z ZUS-u

Z badania Bankier.pl wynika, że tylko 1/3 naszych użytkowników wierzy w to, że otrzyma świadczenie emerytalne z ZUS-u. Przeciwną opinię wyraziło 53% pytanych, a 14% nie miało zdania.

Większość ekonomistów przekonuje, że osoby młode, czyli przed 35. rokiem życia raczej powinny zostać w OFE. Wielu Polaków wychodzi z założenia, że nie można wkładać wszystkich jaj do jednego koszyka. I słusznie. Niemniej do OFE trafi tylko 15% naszej składki emerytalnej, mniej niż 3% naszego wynagrodzenia. Osoba zarabiająca 2000 zł brutto do OFE przekaże ok. 60 zł.

– Pamiętajmy, że OFE i ZUS to w zasadzie połączone komplementarne systemy. Kondycja Otwartych Funduszy Emerytalnych także zależy od sytuacji finansowej państwa. W razie zagrożenia niewypłacalnością ZUS-u, która jest minimalna i czysto teoretyczna, emerytur z OFE prawdopodobnie też by nie było. Obecne i przyszłe emerytury w ZUS-ie na razie są bezpieczne, a decyzja o pozostaniu lub nie w OFE raczej powinna sprowadzać się do chęci powiększenia przyszłego świadczenia. To możliwe, ale wcale nie jest pewne ? komentuje Łukasz Piechowiak, główny ekonomista Bankier.pl.

Zebraliśmy ponad 1500 odpowiedzi. To bardzo miarodajna próba. Użytkownicy Bankier.pl to osoby o wysokiej świadomości finansowej. Z Ogólnopolskiego Badania Inwestorów od lat wynika, że portal Bankier.pl jest numerem jeden dla inwestorów indywidualnych. Nasi użytkownicy więc znajdują u nas zawsze aktualne informacje na tematy rynkowe, gospodarcze i prawne odpowiadające na najbardziej kluczowe problemy ludzi ? komentuje badanie Bogusław Półtorak, redaktor naczelny Bankier.pl.

Analizy Bankier.pl

Więcej an ten temat w artykule: http://www.bankier.pl/wiadomosc/Ponad-70-uzytkownikow-Bankier-pl-zostaje-w-OFE-7216988.html

 


dostarczył infoWire.pl

Źródło Bankier.pl. Dostarczył

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy