Wiadomości branżowe

Raport “Wino w Polsce”: pijemy mało, inwestujemy dużo

Spożycie wina w Polsce systematycznie rośnie. Jednak tempo tego procesu nie jest imponujące i nie przekracza kilku procent rocznie. Znacznie szybciej rosną winne inwestycje Polaków. Do tej pory w ten sposób ulokowaliśmy już ponad 100 mln zł – wynika z raportu przygotowanego przez Wealth Solutions i International Wine & Spirit Research

W roku 2010 wielkość rynku wina spokojnego (niemusującego wina gronowego) wzrosła o 4,3%. Jest to wynik nieco poniżej oczekiwań. Przyczyny to brak prawdziwej kultury picia wina i jego wysokie ceny, a także niskie ceny wódek. Rosnące bezrobocie, wysoka inflacja i zagrożenie spowolnieniem gospodarczym dodatkowo zniechęcają konsumentów.

Znacznie szybciej rośnie nasze zaangażowanie inwestycyjne na rynku wina. Do końca zeszłego roku w Polsce było ok. 800 winnych inwestorów, w chwili obecnej jest ich już prawie 1900. Łącznie w portfelach Polaków znajduje się blisko 14 tysięcy skrzynek bordoskich win o wartości ponad 100 mln złotych. Nowych inwestorów przyciągają wysokie zyski osiągane niezależnie od sytuacji na rynkach finansowych.

Więcej w raporcie “Wino w Polsce”

Similar Posts