Inwestycje

Rynek wynajmu mieszkań. Wrzesień 2009

Przełom września i października to gorący okres na rynku wynajmu mieszkań. Głównie za sprawą studentów, którzy rozpoczynają rok akademicki i szukają studenckiego lokum. Im bliżej

Przełom września i października to gorący okres na rynku wynajmu mieszkań. Głównie za sprawą studentów, którzy rozpoczynają rok akademicki i szukają studenckiego lokum. Im bliżej inauguracji nowego roku akademickiego, tym mniejsza liczba atrakcyjnych ofert. Dodatkowo należy liczyć się ze wzrostem czynszów ? wynajmujący wiedzą, że we wrześniu jest największy ruch na rynku i podnoszą czynsze, bo mają świadomość, że ich mieszkanie i tak zostanie z łatwością wynajęte. Dużo zależy oczywiście od lokalizacji ? mieszkania oddalone od uczelni mogą skusić najemców większą powierzchnią (rozłożenie kosztów na większą liczbę osób) albo zdecydowanie niższą ceną w przypadku mniejszych lokali. Niektórzy wynajmujący usilnie utrzymują wysokie czynsze mieszkań zlokalizowanych na obrzeżach miast, przez co mają problemy z ich wynajęciem. Muszą mieć świadomość, że jeśli nie wynajmą mieszkania w gorącym okresie jesiennym, to później mogą mieć z tym spore trudności. Studenci to bowiem największa grupa najemców na rynku. I chociaż z powodu ograniczonej dostępności do kredytów zwiększył się w ostatnim czasie wśród najemców udział absolwentów i młodych rodzin, to nie odgrywają oni aż tak dużej roli po stronie popytowej.
Srednie+ceny_wrzesien+2009
Wrześniowy raport Wynajem.pl pokazuje nieznaczny wzrost średnich czynszów ofertowych w Krakowie i Poznaniu. We wrześniu średni koszt wynajęcia mkw. lokalu wyniósł odpowiednio 36 PLN i 34 PLN. W Warszawie i Trójmieście średni koszt najmu utrzymuje się na takim samym poziomie, co w sierpniu (odpowiednio 48 PLN i 38 PLN za metr kwadratowy). We Wrocławiu natomiast średni czynsz ofertowy wynosi 38 PLN, a więc tyle samo, co w lipcu i sierpniu.

Wykres 1. Średnia cena mkw. mieszkania na wynajem [PLN]

Warszawa

Średnia cena mkw. mieszkania na wynajem wyniosła w lipcu 48 PLN. Za wynajęcie 50-metrowego mieszkania musimy więc zapłacić średnio 2400 PLN, a więc o 100 PLN więcej niż w czerwcu. Warszawa charakteryzuje się stosunkowo wysokim udziałem drogich mieszkań, a więc o czynszu powyżej 4500 PLN. Równomiernie rozłożony jest udział lokali z pierwszych trzech przedziałów cenowych. W każdym z nich dostępnych jest około 20% lokali mieszkalnych przeznaczonych na wynajem w stolicy.
Warszawa_wrzesien+2009
Wykres 2. Udział mieszkań na wynajem w poszczególnych przedziałach cenowych [PLN] w Warszawie

A to już wiesz?  J.Hausner: Brak stabilnego prawa hamuje polską gospodarkę i zniechęca przedsiębiorców do inwestowania

Kraków

Średni czynsz ofertowy 50-metrowego lokalu wyniósł we wrześniu 1800 PLN, co daje 36 PLN za mkw. W czerwcu średni koszt wynajęcia lokalu o takiej powierzchni był niższy o 100 PLN. Stolica Małopolski charakteryzuje się bardzo dużym udziałem mieszkań z pierwszego przedziału cenowego (<2000 PLN) ? prawie 63% wszystkich oferowanych mieszkań na krakowskim rynku wynajmu. Dwucyfrowy, choć zdecydowanie mniejszy, udział dotyczy także lokali o czynszu 2000-2500 PLN (ponad 17%).
Krakow_wrzesien+2009
Wykres 3. Udział mieszkań na wynajem w poszczególnych przedziałach cenowych [PLN] w Krakowie

Wrocław

We wrześniu średnia cena metra kwadratowego wyniosła 38 PLN, a więc tyle samo co w dwóch poprzednich miesiącach. Na wynajęcie 50-metrowego mieszkania średnio trzeba przeznaczyć 1900 PLN, a więc o 50 PLN więcej aniżeli w czerwcu. Największą część wrocławskiej oferty stanowią mieszkania o czynszu poniżej 2000 PLN (prawie 41%). Dużą część mieszkań można także wynająć za 2000-2500 PLN. Stanowią one prawie 22,5% wszystkich mieszkań przeznaczonych na wynajem.
Wroclaw_wrzesien+2009
Wykres 4. Udział mieszkań na wynajem w poszczególnych przedziałach cenowych [PLN] we Wrocławiu

Poznań

Wynajęcie 50-metrowego mieszkania w Poznaniu we wrześniu średnio kosztowało 1700 PLN, co daje 34 PLN za mkw. lokalu. Jest to najniższy czynsz spośród wszystkich analizowanych miast. Od czerwca zaobserwowano jednak stopniowy wzrost czynszów. W czerwcu średni koszt wynajęcia mkw. mieszkania wyniósł 30 PLN. Z ofert zgromadzonych na portalu Wynajem.pl wynika, że w stolicy Wielkopolski najłatwiej jest wynająć mieszkanie w pierwszym przedziale cenowym (poniżej 2000 PLN). Stanowią one 71% całej oferty.

Wykres 5. Udział mieszkań na wynajem w poszczególnych przedziałach cenowych [PLN] w Poznaniu

Trójmiasto

Za wynajem 50-metrowego lokalu trzeba średnio zapłacić 1900 PLN, a więc tyle samo co we Wrocławiu. Najtaniej jest w Gdyni, a najdrożej w Sopocie. Tam też znajduje się najmniej mieszkań do wynajęcia. Najwięcej jest ich natomiast w Gdańsku. W Trójmieście przeważają mieszkania, za które trzeba zapłacić poniżej 2000 PLN (prawie 50 % ogółu mieszkań na wynajem).

A to już wiesz?  Na polskim rynku rośnie zainteresowanie obligacjami korporacyjnymi. Inwestorzy preferują banki, spółki wierzytelnościowe i deweloperów

Wykres 6. Udział mieszkań na wynajem w poszczególnych przedziałach cenowych [PLN] w Trójmieście

Na zmiany w funkcjonowaniu rynku mieszkaniowego w Polsce, w tym rynku wynajmu, przyjdzie nam jeszcze poczekać. Własne mieszkanie wciąż jest dobrem luksusowym, a wynajęcie lokalu pochłania znaczą część wynagrodzenia. W przypadku większości studentów studiów dziennych koszty związane z zapewnieniem ?własnego kąta? obciążają rodziców, którzy muszą przecież uregulować także wiele swoich zobowiązań.

Jest lepiej, niż w roku ubiegłym, kiedy czynsze osiągnęły najwyższą wartość. Średnia cena wynajmu mkw. mieszkania we wrześniu 2008 roku wynosiła w Warszawie ? 51 PLN, w Krakowie ? 38 PLN, we Wrocławiu ? 43 PLN, w Poznaniu ? 37 PLN, a w Trójmieście ? 38 PLN. Dla wielu osób czynsze wciąż są bardzo wysokie. Zwłaszcza, że stawki wynagrodzeń i stypendiów są w znacznej części przypadków nieadekwatne do kosztów życia.

Analizę przygotowała:

Małgorzata Kędzierska-Urbaniak

Analityk Rynku Nieruchomości Wynajem.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy