Wiadomości branżowe

Święta oszczędności, czyli jak nie wydać więcej niż musisz

Dla wielu Europejczyków zbliżające się święta upłyną pod znakiem kolejnych wyrzeczeń. Polacy na świętach nie zamierzają jednak oszczędzać. Mimo niepewnych czasów pobiją kolejny rekord świątecznych wydatków. Trzeba jednak pilnować, by nie były większe, niż muszą – mówią doradcy Aspiro.

Poziom świątecznych wydatków przeciętnej polskiej rodziny rósł w ostatnich latach bardzo dynamicznie. W 2009 r. wydaliśmy 1500 zł, w 2010 r. 1800 zł, a w tym roku wydamy prawie 2000 zł. Według raportu Deloitte (Badanie świątecznych zwyczajów zakupowych w Polsce i Europie, 2011) aby sfinansować tegoroczne zakupy świąteczne, większość z nas planuje skorzystać z oszczędności. Spora część przeżyje je jednak „na kredyt”.

Chwilowa przyjemność, długotrwały problem

Finansowanie świąt kredytem powoduje, że wydajemy znacznie więcej niż teoretycznie możemy. Co piąty Polak za świąteczne zakupy zapłaci kartą kredytową, znacznie rzadziej pożyczy pieniądze od rodziny i znajomych. Często będąc w potrzebie szybkiego dostępu do gotówki korzystamy z tzw. „chwilówek”, które zyskują na popularności, zwłaszcza w okresie świąt. Jednak – jak przestrzega Adam Wierzba, doradca Aspiro – Chwilówki udzielane są na zdecydowanie gorszych warunkach niż tradycyjne kredyty gotówkowe. Łatwiej je wprawdzie otrzymać, bo nie wymagają przedstawienia żadnych dokumentów, jednak wiążą się one ze znacznie wyższym oprocentowaniem niż produkty bankowe. Często okazuje się, że krzyczące z reklamy 8% to rzeczywiście 18% obłożone kilkoma ubezpieczeniami i prowizjami. Wielu klientów ulega jednak pokusie, czego konsekwencją są późniejsze, bolesne dla domowego budżetu, raty. Ich spłata oznacza często zaciskanie pasa przez cały rok, aż do kolejnych świąt. Zanim sięgniemy po łatwą gotówkę zastanówmy się więc, czy nie lepiej zaplanować święta z mniejszym rozmachem. Zawsze można też zapytać doradcy finansowego – Na tym na pewno nie stracimy, a możemy sporo zyskać.

Bankowe święta

Przed świętami rośnie też zdecydowanie liczba odwiedzin klientów w bankach. Apogeum następuje w grudniu. Klienci są zainteresowani głównie kredytami gotówkowymi, dzięki którym będą w stanie zapłacić za wszelkie wydatki związane ze świętami. Możliwości sfinansowania świątecznych wydatków jest jednak więcej. Można skorzystać z innych produktów bankowych, tj. karta kredytowa czy też limit w koncie. Należy jednak pamiętać, że odsetki od zadłużenia w przypadku kart zaczną naliczać się po maksymalnie 54 dniach, a na debecie praktycznie do momentu zakupu i w obu przypadkach odsetki będą pobieraneco miesiąc, aż do momentu spłaty całego zadłużenia. Alternatywą dla produktów bankowych pozostaje pożyczenie pieniędzy od rodziny lub przyjaciół. O ile relacje są na poprawnym poziomie, może będziemy mogli spłacić tyle, ile pożyczyliśmy, nie ponosząc dodatkowych kosztów.

Koszt i metody obsługi zadłużenia w przypadku karty kredytowej i limitu w koncie na 2000 PLN i 4000 PLN

 

Święta na kartę

Święta na limit

Wysokość zadłużenia

2000 zł

2000 zł

Miesięczny koszt obsługi zadłużenia

ok. 30 zł

ok. 30 zł

Metoda spłaty

dowolna wysokość miesięcznej spłaty zadłużenia

dług pomniejsza się automatycznie o określoną kwotę po każdym zasileniu konta

Pamiętaj!

co miesiąc musisz spłacić minimalną część zadłużenia

na koncie z limitem musisz zachować środki na spłatę zadłużenia

Aspiro jest spółką pośrednictwa finansowego, funkcjonującą w strukturach BRE Banku SA, powstałą w czerwcu 2009 r. W jej skład włączono wszystkie punkty sprzedaży mBanku (Centra Finansowe, mKioski, mKioski partnerskie) oraz mobilne Punkty Obsługi Agencyjnej MultiBanku. Aspiro dysponuje jedną z najlepiej rozwiniętych sieci sprzedaży w Polsce. Pośrednik oferuje Klientom produkty i usługi w blisko 140. lokalizacjach na terenie całego kraju. Spółka bazuje na modelu dystrybucji łączącym elementy sprzedaży produktów finansowych różnych partnerów wraz z obsługą Klientów mBanku i MultiBanku. Informacje na temat Aspiro, partnerów oraz oferty można znaleźć w serwisie internetowym pod adresem: www.aspiro.net.pl

Źródło Aspiro. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy