Inwestycje

sytuacja makroekonomiczna, ani wyniki spółek nie stanowią zagrożenia silniejszej przeceny akcji

Ani sytuacja makroekonomiczna, ani wyniki spółek nie stanowią zagrożenia silniejszej przeceny akcji ? twierdzą analitycy Domu Inwestycyjnego BRE Banku w comiesięcznym przeglądzie strategii inwestycyjnej. Wskazują,

Ani sytuacja makroekonomiczna, ani wyniki spółek nie stanowią zagrożenia silniejszej przeceny akcji ? twierdzą analitycy Domu Inwestycyjnego BRE Banku w comiesięcznym przeglądzie strategii inwestycyjnej. Wskazują, że okazji należy szukać wśród spółek budowlanych oraz małych i średnich firm, których wyceny pozostają atrakcyjne.

W maju OFE dostaną już obniżoną składkę, w TFI brakuje nowych środków, a na rynku przeprowadzane są kolejne oferty pierwotne i wtórne. Powoduje to, że warszawska giełda stała się bardziej zależna od przepływu kapitału zagranicznego. ? Tymczasem kapitał ten nie kieruje się w tej chwili na rynki wschodzące, czego spodziewaliśmy się jeszcze zimą, ale powrócił na rynki rozwinięte. To przede wszystkim zasługa lepszych niż oczekiwano wyników w USA ? komentuje Michał Marczak, szef zespołu analiz DI BRE. To dlatego na koniec kwietnia WIG, wbrew prognozom nie przebił poziomu 3 000 pkt., zatrzymując się z końcem miesiąca na 2942 pkt. Niemniej analitycy DI BRE podtrzymują pozytywne nastawienie do polskiego rynku akcji.

Najlepsze perspektywy rysują się przed branżami handlową, finansową i budowlaną. ? W przypadku handlu widzimy dynamiczny wzrost sprzedaży detalicznej w Polsce. W samym marcu wyniósł on 9,4 proc. r/r. Przed nami bardzo dobry drugi kwartał, przede wszystkim dzięki stymulowanej przez poprawę na rynku pracy skłonność do zakupów ? mówi Michał Marczak.

Dobrymi wynikami zamyka I kwartał 2011 roku branża finansowa i informatyczna. Analitycy DI BRE szczególną uwagę zwracają na poprawę wyników Sygnity oraz wzrost rentowności Kredyt Banku i ING BSK. – Wśród banków zalecamy ostrożność jeśli chodzi o dalsze inwestycje w akcje Getin Holdingu i Banku Millennium ? mówi Michał Marczak. DI BRE obniżył rekomendację dla Getinu z ?trzymaj? do ?redukuj?. ? Oczekujemy, że Getin odnotuje w II kwartale ok. 650 mln zł jednorazowego zysku, ze sprzedaży i rewaluacji akcji Open Finance, uważamy jednak, że na poziomie zysków powtarzalnych spółka jest już relatywnie droga ? ocenia Marczak.

A to już wiesz?  Instytut Hotelarstwa: inwestycja w apartament hotelowy lub hotel to dobre zabezpieczenie na emeryturę

Sprawdziły się ostrożne prognozy dotyczące wyników branży paliwowej, której nie sprzyjają aktualne warunki makroekonomiczne. Słabszy kwartał zaliczają również media, na wynikach których odbijają się spowolnienie dynamiki odbicia na rynku reklamowym i słabsza kondycja rynku kinowego. ? Ciągle za najatrakcyjniejszą spółkę sektora uważamy Agorę – przekonuje Michał Marczak. Z kolei w branży energetycznej analitycy DI BRE wskazują Tauron, który powinien ich zdaniem uzyskać najlepsze wyniki w sektorze po I kwartale. W ostatnim miesiącu akcje Tauronu wyraz?nie odstawały od CEZ i PGE.

DI BRE rekomenduje przeważanie akcji deweloperów. – Liczymy na wzrost sprzedaży na rynku pierwotnym, spadek stóp kapitalizacji dla obiektów komercyjnych i dobre wyniki finansowe spółek w 2012 roku ? uzasadnia Michał Marczak. Wśród spółek budowlanych DI BRE najwyżej ocenia potencjał Mostostalu Warszawa. Spadek konkurencji w branży pozwoliłoby na poprawę wyników firm w 2012 roku ? prognozuje DI BRE. Po słabym I kwartale lepszych rezultatów można się spodziewać pod koniec czerwca od firm handlowych, m.in. ze względu na późne w tym roku Święta Wielkanocne i efekt niskiej bazy 2010 roku.

W raporcie miesięcznym DI BRE obok Getinu obniżył rekomendacje również dla spółek: Budimex (Redukuj), J.W.C. (Trzymaj) i PGE (Akumuluj).

***

W lutym 2011 Dom Inwestycyjny BRE Banku został uznany za najlepszy w Polsce. Gazeta Giełdy Parkiet, w dorocznym rankingu, przyznała mu tytuł domu maklerskiego roku 2010. DI BRE jest liderem pod względem liczby czynnych rachunków maklerskich, prowadzi ich ponad 300 tysięcy. Zespół analityków DI BRE uznany przez zarządzających funduszami za najbardziej profesjonalny w kraju przygotowuje rekomendacje oraz prognozy dla 63 spółek. W 2010 roku DI BRE doradzał trzem spółkom debiutującym na warszawskim parkiecie, a łączna wartość transakcji przeprowadzonych na rynku pierwotnym, w których uczestniczył przekroczyła 7 mld PLN. DI BRE jest też jednym z liderów dynamicznie rozwijającego się rynku kontraktów terminowych.Średni udział DI BRE w obrotach Giełdy w 2010 r. wyniósł ponad 5 proc. na rynku akcji, z kolei na rynku kontraktów terminowych broker zajmuje drugie miejsce.

A to już wiesz?  A. Kwiatkowski (B-Consulting): Dubaj może stać się atrakcyjnym miejscem do inwestowania

DI BRE Banku jest jednym z najdłużej działających polskich domów maklerskich, działa od 1991 roku. Podczas swojej dwudziestoletniej historii działania DI BRE przeprowadził między innymi pierwszą na rynku polskim emisję akcji z prawem poboru, przygotował pierwszą na rynku polskim publiczną emisję warrantów, zawarł pierwszą w historii Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie transakcję, której przedmiotem były kontrakty terminowe oraz pierwszą w historii GPW transakcję krótkiej sprzedaży. Wspólnie z BRE Bankiem przygotował pierwszy kredyt na zakup papierów wartościowych na rynku pierwotnym.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy