Inwestycje

Trend boczny może się przedłużyć

Nic nie wskazuje na to żeby sytuacja na GPW miała ulec zmianie. Typowanie kiedy będzie korekta jest jak losowanie lotto, każdy typuje, ale szanse, że trafi są na tym samym poziomie. Krótkoterminowy trend boczny obserwowany od trzech tygodni może wydłużyć się na kolejne tygodnie, czy nawet miesiące, zatem pozostaje uzbroić się cierpliwość albo dać sobie spokój z rynkiem akcji na jakiś czas.

Dzisiejsze zamknięcie parkietów azjatyckich wypadło raczej słabo. Japoński Nikkei 225 stracił -1,3 procent, z kolei Hang Seng oddał -2,6 procent. Na tym tle giełdy europejskie wydają się niezwykle silne, gdyż notowania oscylują wokół wczorajszego zamknięcia. Kontrakty terminowe na główne amerykańskie indeksy wskazywały kolor zielony, podtrzymując dobry sentyment na rynku.

W trakcie dzisiejszej sesji poznaliśmy odczyty z gospodarki realnej Niemiec. Niemiecki PKB zmniejszył się w 2009 roku o 5 procent. Tymczasem deficyt budżetu państwa wyniósł 3,2 procent PKB. To nie są dobre dane dla naszego sąsiada, tym bardziej, że ożywienie gospodarcze powinno przyjść w drugim półroczu ubiegłego roku w znacznie lepszym stylu, niż 0,4 procent w relacji IV kwartału do III.

Dzisiaj poznaliśmy także odczyt produkcji przemysłowej Wielkiej Brytanii za miesiąc listopad. Rynek oczekiwał +0,3 procent licząc miesiąc do miesiąca, z kolei odczyt końcowy pokazał +0,4 procent. Rynek jednak nie zareagował na tą informację podobnie jak na każdą inną na przestrzeni ostatnich tygodni.

Marcin Markowski

makler z upr. doradztwa inwestycyjnego

Inwestycje.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy