Wiadomości branżowe

W 2015 roku wzrost PKB poniżej 3% – prognozy użytkowników Bankier.pl

Zwykle przypuszczenia ekonomiczne poważnych instytucji i analityków nie sprawdzają się w praktyce. Dlatego tym razem postanowiliśmy zapytać naszych użytkowników, jaki ich zdaniem będzie 2015 rok. Z ankiety Bankier.pl wynika, że zapowiada się słodko-gorzkie, ale spokojne 12-miesięcy.

W dniach 15-31 grudnia na stronie Bankier.pl przeprowadziliśmy badanie ankietowe dotyczące oczekiwanych zdarzeń ekonomicznych w Polsce w 2015 roku. Na pytania odpowiedziały 923 osoby.

Zdaniem naszych użytkowników PKB wzrośnie o mniej niż 3%, inflacja nie przekroczy 1%, cena za litr PB95 utrzyma się na poziomie 4,48 zł, a bezrobocie rejestrowe wyniesie ok. 10,3%. Ponad połowa badanych spodziewa się podwyżek płac. Dodatkowo 4/5 nie zamierza zaciągać żadnego kredytu, a 94% nawet nie myśli o ?chwilówkach”.

W sprawie płac jesteśmy optymistami – 59% respondentów uznało, że w 2015 roku ich pensja wzrośnie. Wśród ankietowanych, którzy zadeklarowali miesięczny dochód na poziomie poniżej 8 tys. zł netto miesięcznie (87% respondentów), średnia płaca wynosi 3158 zł netto, a mediana ok. 2750 zł netto. Niestety, również 59% pytanych twierdzi, że w tym roku wzrosną ceny żywności. Równocześnie ponad połowa przewiduje, że tegoroczna inflacja nie przekroczy 1%.

Ceny żywności w górę, ale paliwo 4,48 zł za litr

Prognozujemy utrzymanie niskiego poziomu inflacji przy jednoczesnym wzroście cen żywności, na którą przeciętny Polak wydaje aż 30% swojego dochodu. Żywność najprawdopodobniej potanieje w stosunku do 2014 roku z uwagi na niższe ceny paliw, a co za tym idzie ? mniejsze koszty produkcji i transportu. Spodziewamy się też obniżki rachunków za niektóre media (mniej zapłacimy za gaz, bo zima jest wyjątkowo ciepła), a także cen nieruchomości i samochodów – stwierdza Łukasz Piechowiak, główny ekonomista Bankier.pl.

Z analizy uzyskanych odpowiedzi wynika, że cena za litr PB95 na koniec 2015 roku powinna wynosić ok. 4,48 zł. W drugim tygodniu stycznia średnia cena za litr tego paliwa wynosi 4,51 zł. Tylko 14% naszych ankietowanych obawia się powrotu do cen powyżej 5 zł.

Bankierowicze wierzą w złoto; w złotego już niekoniecznie

Mimo że cena złota wyrażona w USD spada od ponad trzech lat, to przeszło połowa ankietowanych użytkowników Bankier.pl wierzy we wzrost notowań żółtego kruszcu w 2015 roku. Przekonania te idą pod prąd prognozom analityków z instytucji finansowych, według których złoto nie będzie kosztować więcej niż 1.200 USD/oz.

? Optymistyczne nastawienie przeważa też w stosunku do polskich akcji ? 55% ankietowanych spodziewa się wzrostu WIG20, a tylko 31% oczekuje spadków. Teoretycznie złoto nie powinno drożeć w otoczeniu zwyżkujących akcji, ale bywały okresy (np. lata 2005-07), gdy obie kategorie aktywów zyskiwały na wartości. Sceptycyzm naszych użytkowników budzą za to perspektywy kursu złotego. W kwestii polskiej waluty zdania są podzielone niemal po równo: prawie tylu samo ankietowanych spodziewa się umocnienia co osłabienia złotego wobec euro ? komentuje Krzysztof Kolany, główny analityk Bankier.pl.

Więcej na ten temat:http://www.bankier.pl/wiadomosc/PKB-ponizej-3-wzrost-plac-prognozy-uzytkownikow-Bankier-pl-7230985.html

Analizy Bankier.pl


dostarczył infoWire.pl

Źródło Bankier.pl. Dostarczył

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy