nieruchomości

zdolność kredytowa Polaków

Najnowsze analizy prezentowane w mediach pokazują, że rośnie zdolność kredytowa Polaków. Sprawdza się zatem to, co mówili eksperci na konferencji prasowej Groupe Prévoir, która odbyła się na początku marca. Oznacza to, że możemy się spodziewać także wzrostu liczby zaciąganych kredytów hipotecznych, a co za tym idzie ubezpieczeń pod kredyt.

Wyhamowanie akcji kredytowania hipotecznego oraz spadek popytu na mieszkania spowodowane kryzysem gospodarczym, obserwowane od października 2008 roku nie znajdują uzasadnienia w polskich realiach mieszkaniowych.
1271937_old_farmers_house[1]
W Polsce zdecydowanie wzrasta liczba oraz średnia wartość nowo udzielonych kredytów. W roku 2002 wynosiła ona około 60 000 zł, w czerwcu 2006 roku już blisko 140 000 zł, a pod koniec listopada 2009 roku przekroczyła 200 000 zł.

Zgodnie z danymi statystycznymi wciąż brakuje ponad 1,8 miliona mieszkań. Ponadto około 10% istniejących (i wciąż użytkowanych) lokali mieszkaniowych kwalifikuje się do wyburzenia, bądź generalnego remontu.

Według ?Ogólnopolskiego raportu o kredytach mieszkaniowych i cenach transakcyjnych nieruchomości? (publikacja Związku Banków Polskich), w czwartym kwartale 2009 r. banki udzieliły 52,8 tys. kredytów mieszkaniowych na kwotę blisko 11 mld zł. Związek szacuje, że w 2010 r. banki udzielą do 15 proc. więcej kredytów niż w 2009 r., o wartości 45-50 mld zł.

Przewidujemy, że średnia wartość ubezpieczenia kredytu hipotecznego będzie w dalszym ciągu wzrastać. Przemawia za tym rozwój rynku pracy, a co za tym idzie, coraz lepsza sytuacja finansowa Polaków. Także obecne warunki na rynku nieruchomości sprzyjają zakupom mieszkań. – powiedział Colin Turner, Dyrektor Groupe Prévoir. Można więc spodziewać się, że Polacy będą kupować więcej mieszkań i o wyższym metrażu. ? dodaje.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy