Wiadomości branżowe

Złoty traci. Korekta na giełdzie trwa w najlepsze

Piątkowy poranek przyniósł kontynuację wyprzedaży polskiej waluty. Złoty dynamicznie traci już drugi tydzień z rzędu, nie oglądając się na sytuację eurodolara.

? Uważam, że wakacyjne osłabienie złotego jest przede wszystkim efektem odwrotu globalnych inwestorów od ryzykownych aktywów. Przyczyn należy więc szukać w zachowaniu europejskich i amerykańskich giełd, gdzie rozpoczęła się poważniejsza korekta wzrostów z ostatnich 2 lat ? przekonuje Krzysztof Kolany, główny analityk Bankier.pl.

W ciągu miesiąca dolar podrożał o ponad 11 groszy. W piątek rano kosztował 3,1520 zł. W środę osiągnął cenę 3,16 zł i był to najwyższy poziom od września 2013 roku. Frank szwajcarski wyceniany jest na 3,4767 złotego – najwięcej od marca. Za funta szterlinga trzeba zapłacić ponad 5,30 zł, co jest najwyższą ceną od września 2012 roku.

? Inwestorzy po prostu realizują zyski i korygują nazbyt optymistyczne oczekiwania skumulowane w pierwszym półroczu. Gołym okiem widać, że polska gospodarka zwalnia, strefa euro balansuje na krawędzi stagnacji, a z sektora bankowego wypadają kolejne trupy. W takim otoczeniu tracą aktywa postrzegane jako ryzykowne, w tym także polski złoty ? dodaje Kolany.

Sankcje negatywnie wpłyną na realną gospodarkę

Jeszcze niedawno analitycy mówili o nadchodzącym okresie silnego wzrostu, który niestety okazał się być bardzo rachityczny. Sprawę dodatkowo komplikuje geopolityka, która nie pozostaje bez wpływu na gospodarkę.

?  Zachód nakłada sankcje na Rosję i odwrotnie. Niebezpiecznie jest też na Bliskim Wschodzie, co odbije się na cenach surowców. Na razie nie ma to wielkiego wpływu na gospodarkę UE, ale w miarę pogarszania sytuacji politycznej to reperkusje ekonomiczne mogą przybrać na sile. Dla Polski to właśnie ten czarny łabędź, którego przylotu wszyscy się obawiali ? przekonuje Łukasz Piechowiak, główny ekonomista Bankier.pl.

Więcej an ten temat w artykule: http://www.bankier.pl/wiadomosc/Zloty-slabnie-na-calej-linii-Funt-najdrozszy-od-2-lat-7217166.html

Analizy Bankier.pl


dostarczył infoWire.pl

Źródło Bankier.pl. Dostarczył

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy