Wiadomości branżowe

Żubr w Bibliotece

Żubr w Bibliotece
Aby zobaczyć żubra, ważącego kilkaset kilogramów, największego ssaka lądowego Europy, nie trzeba jechać do Puszczy Białowieskiej. Ponad 50 artystycznych zdjęć żubrów podglądanych w ich naturalnym środowisku przez fotografa Wiktora Wołkowa, wyeksponowanych w specjalnie przygotowanej, puszczańskiej scenografii będą mogli obejrzeć goście wystawy rozpoczynającej się wkrótce w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie. Wystawa zatytułowana Żubr będzie czynna przez miesiąc od 20 grudnia br. do 20 stycznia 2004 r. Organizatorami są Bank Pekao SA i Białowieski Park Narodowy. Wstęp wolny.Wiktor Wołkow od lat z zapałem fotografuje polskie bizony w Puszczy Białowieskiej i Knyszyńskiej największych skupiskach leśnych w Polsce, w których można spotkać żubra na wolności. Wystawa Żubr to owoc blisko 10-letniego, bezkrwawego polowania artysty na te zwierzęta. O tym jak trudno jest sfotografować żubra na wolności, świadczą odbyte przez Wołkowa setki wypraw w leśne ostępy. Ich efekt jest jednak zdumiewający.Na fotografiach Wołkowa można oglądać żubry uchwycone w

Teaser

Aby zobaczyć żubra, ważącego kilkaset kilogramów, największego ssaka lądowego Europy, nie trzeba jechać do Puszczy Białowieskiej. Ponad 50 artystycznych zdjęć żubrów podglądanych w ich naturalnym środowisku przez fotografa Wiktora Wołkowa, wyeksponowanych w specjalnie przygotowanej, puszczańskiej scenografii będą mogli obejrzeć goście wystawy rozpoczynającej się wkrótce w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie. Wystawa zatytułowana Żubr będzie czynna przez miesiąc od 20 grudnia br. do 20 stycznia 2004 r. Organizatorami są Bank Pekao SA i Białowieski Park Narodowy. Wstęp wolny.

Wiktor Wołkow od lat z zapałem fotografuje polskie bizony w Puszczy Białowieskiej i Knyszyńskiej największych skupiskach leśnych w Polsce, w których można spotkać żubra na wolności. Wystawa Żubr to owoc blisko 10-letniego, bezkrwawego polowania artysty na te zwierzęta. O tym jak trudno jest sfotografować żubra na wolności, świadczą odbyte przez Wołkowa setki wypraw w leśne ostępy. Ich efekt jest jednak zdumiewający.

Na fotografiach Wołkowa można oglądać żubry uchwycone w różnych porach roku i w różnych warunkach atmosferycznych. Każde ze zdjęć jest niepowtarzalne, każde kryje w sobie tajemnicę. Wołkow daje obraz piękna i wyjątkowości przyrody północno-wschodniej Polski. Cierpliwość potrzebna do wielogodzinnego czyhania na odpowiedni kolor, na wymarzony kadr i niezwykłe zachowanie żubrów w połączeniu z malarską wrażliwością Wołkowa dają zbiór obrazów, których próżno by szukać w samodzielnych wędrówkach po puszczy.

Wiktor Wołkow jest laureatem ponad 100 nagród. Od 40 lat przemierza bezdroża Podlasia. Wykonuje ponad 30 000 klatek rocznie. W 1967 roku w Białowieży wykonał fotografię rozmawiających żubrów, zdjęcie wielokrotnie publikowane i nagradzane. Pierwszy autorski album opublikował w 1984 roku, a od tego czasu ukazały się takie albumy jak: Wołkow, Biebrza, Słońce, Krzyż.

Wystawa Żubr będzie czynna w Bibliotece Uniwersyteckiej (ul. Dobra 56/66) przez miesiąc od 20 grudnia br. do 20 stycznia 2004 r. Wstęp jest bezpłatny. Jest to wspólne przedsięwzięcie Banku Pekao SA i Białowieskiego Parku Narodowego. Pekao SA to największy polski bank prywatny. Park znajduje się w centralnej części Puszczy Białowieskiej, najbardziej naturalnego kompleksu leśnego na niżu Europejskim. W 1977 r. UNESCO włączyło Białowieski Park Narodowy w poczet światowych rezerwatów biosfery, a w 1979 r. uznano go za pierwszy i jedyny w Polsce przyrodniczy Obiekt Dziedzictwa Światowego.

A to już wiesz?  Zamożni w święta sięgają po zakupy grupowe

Współpraca Banku i Parku przy organizacji ekspozycji prac Wiktora Wołkowa nie jest przypadkowa. Rok 2004 r. to 75-ta rocznica restytucji żubra w Polsce i jednocześnie 75-lecie istnienia Banku Pekao SA. Wystawa jest pierwszą przymiarką do wspólnych uroczystości związanych z obchodami Roku Żubra.

Źródło Bank Pekao SA. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy